Перейти до основного вмісту
Генеалогія тексту або Як з'являються художні твори

Навчальна дисципліна покликана сформувати уявлення про те, як народжується художній твір, який його шлях від початкової ідеї до кінцевого продукту у вигляді паперової книги чи e-book. Вона знайомить з наявними сьогодні літературознавчими підходами, що займаються дослідженням процесів творчості – на основі збережених рукописів, редакцій, чернеток тощо, а також і власних рефлексій авторів (-ок) про їхню роботу, багато із яких наголошують на моменті „осяяння та натхнення“, а дехто говорить про „математичну модель розрахунку“ (як-от батько детективу Едгар По).

Матеріальні сліди творчості (їх зазвичай зберігають літературні архіви, музеї чи бібліотеки) – надзвичайно цікаві речі, які дозволяють нам бодай частково реконструювати той іноді дуже тривалий процес, перш ніж автор віддасть своє творіння у видавництво (про їхню роботу та стосунки з авторами ми говоримо також).

А ще під час курсу ми дізнаємося, які стимулятори використовували для більшого натхнення письменники (як-от класичні – цигарки чи міцний спиртний напій абсент, або ж дуже неочікуваний – без запаху якого не міг творити відомий нам усім німецький класик Фрідріх Шиллер).

Однак не тільки про видатних, але вже давно мертвих класиків говоримо в цьому курсі. Для індивідуальних завдань ділимося на групи та спілкуємося з нашими сучасниками, які пишуть і публікують тут і зараз – наприклад, з Христею Венгринюк, Мариною Горбатюк чи Максимом Дупешком. А якщо в нашій групі є ті, хто впевнено говорить німецькою чи англійською мовами, то можемо поспілкуватися й з іноземними авторaми! Відтак презентуємо результати розмови для всієї групи – виходить, як показує досвід, дуже цікаве й жваве обговорення!

Ну й ще одна складова роботи, яку вдалося вже двічі практикувати: для десятьох осіб, що записалися на курс, є можливість взяти участь у тижневому українсько-німецькому практичному семінару в Науково-дослідному центрі Східної Європи при Бременському університеті. Він має архів, де зберігаються, серед іншого, архівні матеріали українських письменників діаспори, що жили в Німеччині після Другої світової війни. Упродовж семінару робота відбувається в українсько-німецьких студентських групах, які досліджують архівні матеріали, обравши собі одну з запропонованих тем. Це прекрасний досвід як міжкультурного обміну, так і знайомства з цінними архівними фондами. Витрати на проживання та дорожні витрати покриваються з грантових коштів.

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності