
- вівторок, 1 липня 2025 р.
Вельмишановні колеги!
У Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича
25–26 вересня 2025 р. відбудеться XX Міжнародна літературознавча конференція,
присвячена 80-річчю кафедри зарубіжної літератури та теорії літератури
і 150-річчю Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича
Література і мультикультурний досвід: простори діалогу
У контексті глобалізаційних процесів, які сприяють активному перетину культурних, мовних і національних кордонів, постає необхідність нових аналітичних підходів до осмислення літератури як динамічного простору міжкультурного порозуміння, транснаціонального обміну і взаємодії, що відображає й водночас формує сучасні гібридні ідентичності. З огляду на зростаючу значущість транскультурних і транснаціональних векторів у гуманітарному знанні виникає потреба переосмислення ролі літератури в побудові простору діалогу між культурами, традиціями й ідеологіями. Особливу увагу слід приділити літературним наративам, що слугують репрезентаціями «іншого», а також функціональним механізмам, через які художні тексти сприяють формуванню мультикультурної свідомості й толерантного світосприйняття. У межах конференції передбачено обговорення літератури як мультикультурного простору діалогу за такими тематичними напрямами:
- Літературні наративи мультикультурного простору (літературна репрезентація «іншого»; міфопоетика та локальні ідентичності; мультикультурна (багатонаціональна) література Буковини).
- Транскультурність і транснаціональність у літературі (письменники в екзилі та діаспорі; культурна мобільність і гібридні ідентичності; переклад як форма міжкультурного діалогу).
- Інтеркультурна поетика та порівняльне літературознавство (діалог культур у художніх текстах; типологічні паралелі в літературах світу; інтертекстуальність як форма міжкультурної взаємодії).
- Літературознавство і толерантність: етика читання (інклюзивність у літературному каноні; гендерна, етнічна, релігійна репрезентація; постколоніальні й деколоніальні студії).
- Генеративний штучний інтелект як «інший» у процесі творення, читання та інтерпретації художніх текстів (етика взаємодії людини і машини в художньому дискурсі; штучний інтелект як новий інтерпретатор і медіатор літератури).
Конференція проходитиме у змішаному форматі.
Для участі в роботі конференції просимо надсилати заявки на електронну адресу кафедри ([email protected]) до 5 вересня 2025 року.
Формат заявки:
- Ім’я і прізвище.
- Науковий ступінь, вчене звання, посада, місце роботи.
- Контактна електронна адреса та телефон.
- Тема доповіді з вказівкою на орієнтовну рубрику.
- Реферат доповіді (від 4000 до 5000 друкованих знаків із пробілами).
- Формат участі (онлайн/офлайн).
Про включення доповіді в програму конференції учасники будуть повідомлені до 10 вересня.
Робочі мови конференції: українська, англійська, болгарська, німецька, польська, румунська, французька, чеська.
За матеріалами конференції заплановано випуск спеціального номеру наукового журналу «Питання літературознавства». Вимоги до оформлення статей див.: pytlit.chnu.edu.ua
Організаційний комітет конференції:
Роман Дзик, Юлія Ісапчук, Катерина Калинич, Оксана Матійчук, Наталія Нікоряк, Петро Рихло, Алла Сажина, Альона Тичініна, Ольга Червінська, Галина Драненко, Валентин Мальцев, Крістінія Паладян