Перейти до основного вмісту
Конференція 2025

Вельмишановні колеги!

У Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича

25–26 вересня 2025 р. відбудеться XX Міжнародна літературознавча конференція,

присвячена 80-річчю кафедри зарубіжної літератури та теорії літератури

і 150-річчю Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича

 

Література і мультикультурний досвід: простори діалогу

 

У контексті глобалізаційних процесів, які сприяють активному перетину культурних, мовних і національних кордонів, постає необхідність нових аналітичних підходів до осмислення літератури як динамічного простору міжкультурного порозуміння, транснаціонального обміну і взаємодії, що відображає й водночас формує сучасні гібридні ідентичності. З огляду на зростаючу значущість транскультурних і транснаціональних векторів у гуманітарному знанні виникає потреба переосмислення ролі літератури в побудові простору діалогу між культурами, традиціями й ідеологіями. Особливу увагу слід приділити літературним наративам, що слугують репрезентаціями «іншого», а також функціональним механізмам, через які художні тексти сприяють формуванню мультикультурної свідомості й толерантного світосприйняття. У межах конференції передбачено обговорення літератури як мультикультурного простору діалогу за такими тематичними напрямами:

  1. Літературні наративи мультикультурного простору (літературна репрезентація «іншого»; міфопоетика та локальні ідентичності; мультикультурна (багатонаціональна) література Буковини).
  2. Транскультурність і транснаціональність у літературі (письменники в екзилі та діаспорі; культурна мобільність і гібридні ідентичності; переклад як форма міжкультурного діалогу).
  3. Інтеркультурна поетика та порівняльне літературознавство (діалог культур у художніх текстах; типологічні паралелі в літературах світу; інтертекстуальність як форма міжкультурної взаємодії).
  4. Літературознавство і толерантність: етика читання (інклюзивність у літературному каноні; гендерна, етнічна, релігійна репрезентація; постколоніальні й деколоніальні студії).
  5. Генеративний штучний інтелект як «інший» у процесі творення, читання та інтерпретації художніх текстів (етика взаємодії людини і машини в художньому дискурсі; штучний інтелект як новий інтерпретатор і медіатор літератури).

 

Конференція проходитиме у змішаному форматі.

Для участі в роботі конференції просимо надсилати заявки на електронну адресу кафедри ([email protected]) до 5 вересня 2025 року.

 

Формат заявки:

  • Ім’я і прізвище. 
  • Науковий ступінь, вчене звання, посада, місце роботи.
  • Контактна електронна адреса та телефон.
  • Тема доповіді з вказівкою на орієнтовну рубрику. 
  • Реферат доповіді (від 4000 до 5000 друкованих знаків із пробілами).
  • Формат участі (онлайн/офлайн).

 

Про включення доповіді в програму конференції учасники будуть повідомлені до 10 вересня.

Робочі мови конференції: українська, англійська, болгарська, німецька, польська, румунська, французька, чеська.

 За матеріалами конференції заплановано випуск спеціального номеру наукового журналу «Питання літературознавства». Вимоги до оформлення статей див.: pytlit.chnu.edu.ua

 

Організаційний комітет конференції:

Роман Дзик, Юлія Ісапчук, Катерина Калинич, Оксана Матійчук, Наталія Нікоряк, Петро Рихло, Алла Сажина, Альона Тичініна, Ольга Червінська, Галина Драненко, Валентин Мальцев, Крістінія Паладян

 

Інформаційний лист

Announcement

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності