Перейти до основного вмісту
Анатолій Романович Волков

Анатолій Романович Волков – професор, завідувач кафедри у 1981–1998 рр. Засновник чернівецької літературознавчої школи Анатолій Романович Волков народився 23 квітня 1925 р. у сім’ї професора Романа Михайловича Волкова в Одесі. З 1940-х рр. навчався на факультеті німецької мови Сталінградського педінституту. Згодом Анатолій Романович перевівся на російське відділення Одеського університету та педінституту, яке закінчив у 1944 р. Після цього вступив у аспірантуру при Львівському університеті, отримавши спеціальність славіста-літературознавця. Між тим, у 1944 р. працював завучем СШ № 47 м. Одеса. Був мобілізований. 1945–1948 рр. був аспірантом і викладачем у Львівському університеті, де й пропрацював старшим викладачем до 1950 р. Відтак А. Р. Волков перебував на посаді старшого викладача в Чернівецькому університеті на кафедрі російської літератури.

Володів польською, німецькою, болгарською та чеською мовами. 1953 р. А. Р. Волкову присуджено вчений ступінь кандидата філологічних наук. Його науковою розвідкою «Казки О. С. Пушкіна в польських перекладах А. Ю. Глінського» керував Ілларіон Свєнціцький. Науковий ступінь доктора філологічних наук учений здобув 1980 р. із темою дисертації «Карел Чапек і проблема реалістичної умовності в драматургії ХХ століття” (1979). До речі, за ґрунтовне дослідження творчості Чапека уряд Чехії нагородив Анатолія Романовича медаллю імені цього автора.

Літературознавець входив у редколегію міжвідомчого наукового республіканського збірника «Вопросы русской литературы» (з 1966 р.), фігурував як член українського комітету Міжнародної асоціації вивчення і поширення слов’янських культур при ЮНЕСКО. Окрім того, керував школою молодого лектора з літератури й мистецтва. Анатолій Романович був очільником методичної комісії та Спілки книголюбів філологічного факультету Чернівецького університету. Науковець брав активну участь у роботі секції російської літератури Республіканського конкурсу «Студент і науково-технічний прогрес», секції слов’янської філології Науково-методичної ради з філологічних наук Мінвузу РССР, а з 1978 р. був членом комісії з теорії літератури секції літературознавства Науково-технічної ради Мінвузу СРСР.

Виконувати обов’язки завідувача кафедри зарубіжної літератури А. Р. Волков розпочав у 1982 р., а через рік остаточно очолив кафедру, на базі якої заснував власну наукову школу традиційних сюжетів та образів (ТСО), зокрема, активізувались такі напрямки, як робінзонада (доц. Ю. І. Попов), артуріана (асист. І. І. Горбачевська), жанніада (проф. О. В. Червінська), фаустіана (проф. А. Є. Нямцу, проф. С. Д. Абрамович), сюжет про Атлантиду (проф. І. М. Зварич) тощо. Серйозним результатом діяльності цього наукового осередку стала поява колективної монографії «Традиційні сюжети й образи» (2004). Керував роботою над знаковим «Лексиконом загального й порівняльного літературознавства».

У Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича А. Р. Волков пропрацював до червня 1999 р. Його дружина, – Людмила Петрівна Волкова, – знана дослідниця творчості Гоголя, а син – Роман Анатолійович Волков – доктор біологічних наук (у 33 роки став наймолодшим доктором наук ЧДУ).

Основні публікації: 

  1. Волков А. Р. Форми літературних взаємозв’язків та взаємодій. Радянське літературознавство. 1962. № 4. С. 29–44.
  2. Волков А. Р. Драматургія Карела Чапека. Львів, 1972. 175 с.
  3. Волков А. Р. «Сонячна машина» В. Винниченка та соціально-фантастичні романи 20-х років К. Чапека : (Історико-типологічне зіставлення). Питання літературознавства. 1996. Вип. 3 (60). С. 78–90.
  4.  Волков А. Р. Слово о Булгакове. Питання літературознавства. 2002. Вип. 8 (65). С. 107–108.
  5. Традиційні сюжети та образи / автор проекту та упорядник А. Р. Волков. Чернівці : Місто, 2004. 445 с.

(З кн..: Нікоряк Н., Бойчук А. Чернетка кафедральної історії : історіографічна спроба. Чернівці : Чернівецький нац. ун-т, 2015. 136 с.)

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності